Loading...

OTOMASYON

 • Endüstriyel Otomasyon

  Endüstriyel otomasyon kendi içerisinde nitelik bakımından; süreç (proses) kontrol, hareket (motion) kontrol alt başlıklarına ayrılabilir. PLC, HMI, motor sürücüleri, encoderler, sensörler, endüstriyel otomasyonda kullanılan bileşenlerdir.

  Bir otomasyon sistemi; çevre birimlerinden girdi olarak alınan uyarılar ve işin özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenen şartlar doğrultusunda geliştirilen bir dizi yazılım sonucunda oluşan çıktılar bütünüdür.

  PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici): İşletmelerin üretim bölümlerinde veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan otomasyon cihazıdır. Normal bilgisayarların aksine PLC’nin birçok analog ve sayısal girişi ve çıkışı (I/O) vardır. Kullanım yerine göre PLC üzerindeki donanım özellikleri müşteriye özel seçilip en uygun şekilde makine kontrolüne olanak sağlar.

  HMI (Human-Machine Interface): İnsan-makine arayüzü anlamına gelen HMI; kullanıcının, makine ve üretim tesisleri arasında iletişim kurmasına yarayan yazılım bütünüdür. Operatör üretim sürecindeki karmaşık verileri çevirerek, tüm bu sürecin dijital ortamda kontrol edilmesini sağlar.

  Hareket Kontrol Sistemleri: Hareket kontrolü, nesnelerin hareketiyle ilgili teknolojileri ve makine bileşenlerini hareketlendirmek amacıyla üretilen farklı teknolojilere sahip elektrik motorlarının kontrolünü ele alır. Robotik ve CNC sistemlerinin olmazsa olmazıdır.

  Motor Kontrol Uygulamaları: Günümüzde sıkça kullanılan elektrik motorların kontrolü ve takibi son derece önemlidir. Bu motorlar büyük bir kolaylık olarak bize mekanik güç sunar. Mekanik gücün ise istenilen seviyelerde olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Maksimum verim için bu kontroller büyük önem taşır.

  Bize Ulaşın
 • Tarımsal Otomasyon

  Tarımda Sensörlerin Çağı: Tarım arazilerinde akıllı sensörlerden alacağınız yaprak ıslaklık durumu, toprak sıcaklık ve nem durumu, rüzgar şiddeti gibi çevresel uyarılar sayesinde tarımsal verimde altın çağı yakalayın.

  Sera, bahçe ve tarlalar için geliştirilen tarımsal kontrol otomasyonları ile hem doğal enerji kaynaklarını dengeli kullanabilir hem de hava durumu ikaz, sulama kontrolü ve takip gibi yöntemlerle tarım arazilerinizde verimliliği artırabilirsiniz.

  Bize Ulaşın